DSC1122BI2-148.5000T
DSC1122BI2-148.5000T DSC1122BI2-148.5000T - Brand New Microchip Technology Oscillators
Get Quote
Buy Now
DSC1122BI2-148.5000T
DSC1122BI2-148.5000T - Brand New Microchip Technology Oscillators
Manufacturer Part No: DSC1122BI2-148.5000T In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Oscillators
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryOscillators
SeriesDSC1122
ProductMEMS Oscillators
TypeMEMS (Silicon)
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Termination-StyleSMD/SMT
Height0.035" (0.90mm)
Package-Case5 mm x 3.2 mm
Frequency148.5MHz
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
FunctionEnable/Disable
Voltage-Supply2.25 V ~ 3.6 V
OutputLVPECL
Load-Capacitance0 pF
Supply Current58mA
Ratings-
Frequency-Stability±25ppm
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2.25 V to 3.6 V
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2.25 V
Duty-Cycle-Max52 %
Output-FormatLVPECL
General Description
Features
● Low RMS Phase Jitter: <1 ps (typ)
● High Stability: ±10, ±25, ±50 ppm
● Wide Temperature Range
o Industrial: -40° to 85° C
o Ext. commercial: -20° to 70° C
● High Supply Noise Rejection: -50 dBc
● Short Lead Time: 2 Weeks
● Wide Freq. Range: 2.3 to 460 MHz
● Small Industry Standard Footprints
o 2.5x2.0, 3.2x2.5, 5.0x3.2, & 7.0x5.0 mm
● Excellent Shock & Vibration Immunity
o Qualified to MIL-STD-883
● High Reliability
o 20x better MTF than quartz oscillators
● Low Current Consumption
● Supply Range of 2.25 to 3.6 V
● Standby & Output Enable Function
● Lead Free & RoHS Compliant
● LVDS & HCSL Versions Available
● AEC-Q100 Automotive Qualified
Applications
● Storage Area Networks
o SATA, SAS, Fibre Channel
● Passive Optical Networks
o EPON, 10G-EPON, GPON, 10G-PON
● Ethernet
o 1G, 10GBASE-T/KR/LR/SR, and FCoE
● HD/SD/SDI Video & Surveillance
● PCI Express: Gen 1 & Gen 2
● DisplayPort
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback