DPPM12D1K-F
DPPM12D1K-F DPPM12D1K-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
DPPM12D1K-F
DPPM12D1K-F - Brand New Cornell Dubilier Film Capacitors
Manufacturer Part No: DPPM12D1K-F In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerCornell Dubilier
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesDPPM
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance1000pF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting-TypeThrough Hole
Features-
Size-Dimension0.984" L x 0.256" W (25.00mm x 6.50mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Tolerance±10%
Lead-Spacing0.827" (21.00mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.512" (13.00mm)
Dielectric-MaterialPolypropylene (PP), Metallized
Voltage-Rating-AC475V
Voltage-Rating-DC1200V (1.2kV)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback