LM1117A-3.3
LM1117A-3.3 LM1117A-3.3 - Brand New HG IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM1117A-3.3
LM1117A-3.3 - Brand New HG IC Chips
Manufacturer Part No: LM1117A-3.3 In Stock
Contact us
ManufacturerHG
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
[ HTC ]
DESCRIPTION
The LM1117 is a low power positive-voltage regulator designed to meet 1A output current and comply with SCSI-II specifications with a fixed output voltage of 2.85V. This device is an excellent choice for use in battery- powered applications, as active terminators for the SCSI bus, and portable computers. The LM1117 features very low quiescent current and very low dropout voltage of 700mV at a full load and lower as output current decreases. LM1117 is available as an adjustable or fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, and 5.0V output voltages.
FEATURES
● Output Current up to 1 A
● Low Dropout Voltage ( 700mV at 1A Output Current )
● Three Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 5.0V
● 2.85V Device for SCSI-II Active Terminator
● 0.04% Line Regulaion, 0.1% Load Regulation
● Very Low Quiescent Current
● Internal Current andTerminal Limit
● Logic-Controlled Electronics Shutdown
● Surface Mount Package SOT-223 & TO-263 (D2-Pack)
● 100% Thermal Limit Burn-In
APPLICATION
● Active SCSI Terminators
● Portable/Plan Top/Notebook Computers
● High Efficiency Linear Regulators
● SMPS Post Regulators
● Mother B/D Clock Supplies
● Disk Drives
● Battery Chargers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback