TPSA475K016R2000
TPSA475K016R2000 TPSA475K016R2000 - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Get Quote
Buy Now
TPSA475K016R2000
TPSA475K016R2000 - Brand New AVX Tantalum Capacitors
Manufacturer Part No: TPSA475K016R2000 In Stock
Contact us
ManufacturerAVX
Product CategoryTantalum Capacitors
SeriesTPS
TypeMolded
PackagingAlternate Packaging
Package-Case1206 (3216 Metric)
Capacitance4.7μF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated16V
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance±10%
Failure-Rate-
Lead-Spacing-
ESR-Equivalent-Series-Resistance2 Ohm
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Manufacturer-Size-CodeA
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback