APL1187-12DC
APL1187-12DC APL1187-12DC - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL1187-12DC
APL1187-12DC - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL1187-12DC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
The APL1187 is a low dropout three-terminal adjustable regulators with 0.6A output current capability. In order to obtain lower dropout voltage and faster transient response, which is critical for low voltage applications, the APL1187 has been optimized.
Features
• Guaranteed Output Voltage Accuracy within 2%
• Fast Transient Response
• Guaranteed Dropout Voltage at Multiple Currents
• Load Regulation : 0.4% Typ.
• Line Regulation : 1mV Typ.
• Low Dropout Voltage : 1.4V Typ. at IOUT = 600mA
• Current Limit : 0.8A Min. at TJ=25°C
• On-Chip Thermal Limiting : 150°C Typ.
• Fixed Output : 1.2V
• Standard 3-pin, SOT-89 and SOT-223 Package
• Lead Free Available (RoHS Compliant)
Applications
• Voltage Regulator for CD-ROM Drivers
• Voltage Regulator for LAN Cards
• Voltage Regulator for mother Boards
• Wireless Communication Systems
• Portable Instrument
• Portable Consumer Equipment
• Low Voltage Systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback