MBRB20H100CTT4G
MBRB20H100CTT4G MBRB20H100CTT4G - Brand New ON Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
MBRB20H100CTT4G
MBRB20H100CTT4G - Brand New ON Semiconductor Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: MBRB20H100CTT4G In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
SeriesMBR20H100CT
ProductSchottky Diodes
PackagingReel
Unit-Weight0.070548 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseD2PAK
TechnologySi
ConfigurationDual Common Cathode
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage0.88 V at 20 A
Ir-Reverse-Current6000 uA
If-Forward-Current10 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage100 V
Ifsm-Forward-Surge-Current250 A
Product Details
__
SWITCHMODE™ Power Rectifier 100 V, 20 A
Features and Benefits
• Low Forward Voltage: 0.64 V @ 125°C
• Low Power Loss/High Efficiency
• High Surge Capacity
• 175°C Operating Junction Temperature
• 20 A Total (10 A Per Diode Leg)
• Guard−Ring for Stress Protection
• Pb−Free Packages are Available
Applications
• Power Supply − Output Rectification
• Power Management
• Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback