88CNQ060A
88CNQ060A 88CNQ060A - Brand New VIHSAY Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
88CNQ060A
88CNQ060A - Brand New VIHSAY Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 88CNQ060A In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max60V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode40A
Voltage-Forward-Vf-Max-If580mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr640?A @ 60V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CaseD-61-8
Supplier-Device-PackageD-61-8
Base-Part-Number88CNQ060
DESCRIPTION
FEATURES
• 150 °C TJ operation
• Center tap module
• Low forward voltage drop
• High frequency operation
• Guard ring for enhanced ruggedness and long term reliability
• New fully transfer-mold low profile, small footprint, high current package
• Designed and qualified for industrial level
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback