KC7050T156.250P30E00
KC7050T156.250P30E00 KC7050T156.250P30E00 - Brand New AVX Corp/Kyocera Corp Oscillators
Get Quote
Buy Now
KC7050T156.250P30E00
KC7050T156.250P30E00 - Brand New AVX Corp/Kyocera Corp Oscillators
Manufacturer Part No: KC7050T156.250P30E00 In Stock
Product CategoryOscillators
SeriesKC7050T-P3, Kyocera
ProductClock Oscillators
TypeSO (SAW)
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating90 mA
Termination-StyleSMD/SMT
Height0.043" (1.10mm)
Length7 mm
Width5 mm
Package-Case2820 (7050 metric)
Frequency156.25MHz
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
FunctionStandby (Power Down)
Voltage-Supply3.3V
OutputLVPECL
Supply Current90mA
Ratings-
Frequency-Stability±50ppm
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V
Supply-Voltage-Max2.63 V
Supply-Voltage-Min2.38 V
Duty-Cycle-Max55 %
Output-FormatLVPECL
• With tri-state function
• Broad frequency range 80MHz (PLL circuit is built in)
• Supply voltage VCC=5.0V available
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback