PIC16F1946-I/PT
PIC16F1946-I/PT PIC16F1946-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F1946-I/PT
PIC16F1946-I/PT - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F1946-I/PT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTube Alternate Packaging
Package-Case64-TQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-TQFP (10x10)
Number-of-I-O54 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size256 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size512 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size14KB (8K x 14)
Data-ConvertersA/D 17x10b
Oscillator-TypeInternal
High-Performance RISC CPU:
• Only 49 Instructions to Learn
• Operating Speed:
- DC – 32 MHz clock input
- DC – 125 ns instruction cycle
• Interrupt Capability with Automatic Context Saving
• 16-Level Deep Hardware Stack with Optional Overflow/Underflow Reset
• Direct, Indirect and Relative Addressing modes:
- Two full 16-bit File Select Registers (FSRs)
- FSRs can read program and data memory
Special Microcontroller Features:
• Precision Internal Oscillator:
- Factory calibrated to ±1%, typical
- Software selectable frequency range from 32 MHz to 31 kHz
• 31 kHz Low-Power Internal Oscillator
• External Oscillator Block with:
- 4 crystal/resonator modes up to 32 MHz
- 3 external clock modes up to 32 MHz
• 4x Phase Locked Loop (PLL)
• Fail-Safe Clock Monitor
• Two-Speed Start-up
• Power-Saving Sleep mode
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT)
• Oscillator Start-up Timer (OST)
• Brown-out Reset (BOR) with Selectable Trip Point
• Extended Watch-Dog Timer (WDT)
• In-Circuit Serial Programming™ (ICSP™) via two pins
• In-Circuit Debug (ICD) via Two Pins
• Enhanced Low-Voltage Programming (LVP)
• Operating Voltage Range:
- 1.8V to 3.6V (PIC16LF194X)
- 1.8V to 5.5V (PIC16F194X)
• Programmable Code Protection
• Self-Programmable under Software Control
Low-Power Features:
• Standby Current (PIC16LF194X):
- 100 nA @ 1.8V, typical
• Operating Current (PIC16LF194X):
- 150 μA @ 1 MHz, 1.8V, typical
• Low-Power Watchdog Timer Current (PIC16LF194X):
- 1.0 μA @ 1.8V, typical
Peripheral Features:
• Integrated LCD Controller:
- Up to 184 segments
- Variable clock input
- Contrast control
- Internal voltage reference selections
• Up to 53 I/O Pins and 1 Input-only Pin:
- High current sink/source for LED drivers
- Individually programmable interrupt-on change pins
- Individually programmable weak pull-ups
• Timer0: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Programmable Prescaler
• Enhanced Timer1:
- 16-bit timer/counter with prescaler
- External Gate Input mode
- Dedicated low-power 32 kHz oscillator driver
• Timer2, 4, 6: 8-Bit Timer/Counter with 8-Bit Period Register, Prescaler and Postscaler
• Two Capture/Compare/PWM modules (CCP):
- Software selectable time bases
• Three Enhanced Capture, Compare, PWM modules (ECCP):
- Auto-shutdown and auto-restart
- PWM steering
• Two Master Synchronous Serial Ports (MSSP) with SPI and I2CTM with:
- 7-bit address masking
- SMBus/PMBusTM compatibility
• Two Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitters (EUSART):
- RS-232, RS-485 and LIN compatible
- Auto-Baud Detect
- Auto-wake-up on start
• SR Latch (Integrated 555 Timer):
- Multiple Set/Reset input options
• Analog-to-Digital Converter (ADC):
- 10-bit resolution
- Up to 17 channels
• 3 Comparators:
- Rail-to-rail inputs/outputs
- Power mode control
- Software controllable hysteresis
• Voltage Reference module:
- Fixed Voltage Reference (FVR) with 1.024V, 2.048V and 4.096V output levels
- 5-bit rail-to-rail resistive DAC with positive and negative reference selection
• mTouch™ Oscillator Module
- 17 channels for button, sensor, or slider input
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback