GM6250-1.8ST89
GM6250-1.8ST89 GM6250-1.8ST89 - Brand New Gamma IC Chips
Get Quote
Buy Now
GM6250-1.8ST89
GM6250-1.8ST89 - Brand New Gamma IC Chips
Manufacturer Part No: GM6250-1.8ST89 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerGamma
Product CategoryIC Chips
Product Details
__
[ GAMMA ]
Description
The GM6250s come in SOT-23 (150mW), SOT-89 (500mW) and TO-92 packages.
Features
♦ Maximum output current 250mA (within maximum power dissipation)
♦ Output voltage: from 1.8 V to 6.0V in 0.1V increments
♦ Output voltage ±2%
♦ CMOS low power consumption, typically 1.0µA at VOUT = 5.0V
♦ Input stability typically 0.2%/ V
♦ Ultra-low dropout voltage 0.38V @ IOUT = 200mA at VOUT = 5.0V
♦ Small input/ output differential: 0.4V at 160mA (VOUT = 3.3V)
♦ SOT-23 (150mW), SOT-89 (500mW) and TO-92 packages
Application
♦ Palmtops
♦ Portable Cameras
♦ Video Recorders
♦ Battery Powered Equipment
♦ Reference Voltage Sources
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback