NR4018T1R0N
NR4018T1R0N NR4018T1R0N - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
NR4018T1R0N
NR4018T1R0N - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: NR4018T1R0N In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerTaiyo Yuden
Product CategoryFixed Inductors
SeriesNR
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating1.83A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 120 C
Height1.8 mm
Length4 mm
Width4 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-25°C ~ 120°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Tolerance±30%
Height-Seated-Max0.071" (1.80mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency1μH
DC resistance (DCR)36 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation4A
Q factor-
Self Resonant Frequency80MHz
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current4 A
Maximum-DC-Resistance30 mOhms
Self-Resonant-Frequency80 MHz
Product Details
__
Please read this notice before using the TAIYO YUDEN products.
SMD POWER INDUCTORS(NR SERIES/NR SERIES H TYPE/S TYPE/V TYPE)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback