M27C4002-10F6
M27C4002-10F6 M27C4002-10F6 - Brand New STMicroelectronics Memory
Get Quote
Buy Now
M27C4002-10F6
M27C4002-10F6 - Brand New STMicroelectronics Memory
Manufacturer Part No: M27C4002-10F6 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMemory ICs
Series-
PackagingTube
Package-Case40-CDIP (0.600", 15.24mm) Window
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package40-CDIP Frit Seal with Window
Memory Capacity4M (256K x 16)
Memory-TypeEPROM UV
Speed100ns
Format-MemoryEPROMs
Summary description
For applications where the content is programmed only one time and erasure is not required, the M27C4002 is offered in PDIP40, PLCC44 and TSOP40 (10 x 20 mm) packages.
In order to meet environmental requirements, ST offers the M27C4002 in ECOPACK® packages.
Feature summary
■ 5V ± 10% Supply voltage for Read operations
■ Access time: 45ns
■ Low Power consumption
– Active Current 70mA at 10MHz
– Standby current 100µa
■ Programming Voltage: 12.75V ± 0.25V
■ Programming Time: 100µs/word
■ Electronic Signature
– Manufacturer Code: 20h
– Device Code: 44h
■ ECOPACK® packages available
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback