LP2951ACM-3.3/NOPB
LP2951ACM-3.3/NOPB LP2951ACM-3.3/NOPB - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP2951ACM-3.3/NOPB
LP2951ACM-3.3/NOPB - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP2951ACM-3.3/NOPB In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLP2951-N
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.006596 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-Narrow-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SOIC
Voltage-Input2.3 V ~ 30 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output3.3V, 1.24 V ~ 29 V
Regulator-TopologyPositive Fixed or Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.38V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX30 V
Output-Current0.1 A
Load-Regulation0.1 %
Voltage-Regulation-Accuracy+/- 0.5 %
Ib-Input-Bias-Current75 uA
Reference-Voltage1.25 V
Dropout-Voltage0.05 V at 100 uA 0.38 V at 100 mA
Dropout-Voltage-Max0.08 V at 100 uA 0.45 V at 100 mA
Line-Regulation0.1 %
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback