AP2115R5A-1.8TRG1
AP2115R5A-1.8TRG1 AP2115R5A-1.8TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2115R5A-1.8TRG1
AP2115R5A-1.8TRG1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2115R5A-1.8TRG1 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesAP2115
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSOT-89-5/6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-89-5
Voltage-Input2.5 V ~ 6 V
Current-Output1A
Voltage-Output1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.5V @ 1A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
The AP2115 is CMOS process low dropout linear regulator with enable function, the regulator delivers a guaranteed 1A (min.) continuous load current.
The AP2115 features low power consumption.
The AP2115 is available in 1.2V, 1.8V, 2.5V and 3.3V regulator output, and available in excellent output accuracy ±1.5%, it is also available in an excellent load regulation and line regulation performance.
The AP2115 is available in standard packages of SOIC-8 and SOT-89-5.
Features
• Output Voltage Accuracy: ±1.5%
• Output Current: 1A (Min.)
• Fold-back Short Current Protection: 50mA
• Low Dropout Voltage (3.3V): 450mV (Typ.) @ IOUT=1A
• Stable with 4.7µF Flexible Cap: Ceramic, Tantalum and Aluminum Electrolytic
• Excellent Line Regulation: 0.02%/V (Typ.), 0.1%/V (Max.) @ IOUT=30mA
• Excellent Load Regulation: 0.2%/A @ IOUT=1mA to 1A
• Low Quiescent Current: 60µA (1.2V/1.8V/ 2.5V)
• Low Output Noise: 30µVRMS
• PSRR: 68dB @ Freq=1kHz (1.2V/1.8V)
• OTSD Protection
• Operation Temperature Range: -40°C to 85°C
• ESD: MM 400V, HBM 4000V
Applications
• LCD Monitor
• LCD TV
• STB
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback