LP3882ES-1.5
LP3882ES-1.5 LP3882ES-1.5 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LP3882ES-1.5
LP3882ES-1.5 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LP3882ES-1.5 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-CaseTO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageDDPAK/TO-263-5
Voltage-InputUp to 5.5V
Current-Output1.5A
Voltage-Output1.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.11V @ 1.5A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Product Details
__
[ International Power Sources, Inc. ]
DC/DC Converters
LP Series: 25/30 WATT Low Profile
FEATURES
• 2:1 Input Range
• External Output Trim
• Isolated Outputs
• Remote Disable
• Efficiency to 84%
• Six-sided Shield
• 100 kHz Switching Frequency
• PCB Mountable
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback