AP1117B-25V2
AP1117B-25V2 AP1117B-25V2 - Brand New RECTRON IC Chips
Get Quote
Buy Now
AP1117B-25V2
AP1117B-25V2 - Brand New RECTRON IC Chips
Manufacturer Part No: AP1117B-25V2 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerRectron
Product CategoryIC Chips
General Description
AP1117 is a low dropout positiveadjustable or fixed-mode regulator with 1A output current capability. The product is voltage specifically designed to provide well-regulated supply for low IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1117 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1117 is guaranteed to have lower than 1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well-regulated outputs of 1.25 to 5.0 with 6.4V to 18V input supply. AP1117 is available in both commercial and industrial temperature grade.
Features
• 1.4V Maximum Dropout at Full Load Current
• Fast Transient Response
• Output Current Limiting
• Built-in Thermal Shutdown
• Good Noise Rejection
• 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V,5.0V
• SOT223-3L, TO252-3L, SOT89-3L, TO263-3L and TO220-3L Packages
• SOT223-3L and TO252-3L: Available in “Green” Molding Compound (No Br, Sb)
• Lead Free Finish/RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback