M74VHC1GT126DT1G
M74VHC1GT126DT1G M74VHC1GT126DT1G - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
M74VHC1GT126DT1G
M74VHC1GT126DT1G - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: M74VHC1GT126DT1G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHC
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSC-59
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-Type3-State
Number-of-Channels1 Channel
Voltage-Supply3 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package5-TSOP
Number-of-Elements1 Element
Current-Output-High-Low8mA, 8mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element1
Pd-Power-Dissipation200 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
PolarityNon-Inverting
Part-#-AliasesM74VHC1GT126DF2G
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min3 V
Logic-FamilyVHC
Propagation Delay11.5 ns at 3.3 V 7.5 ns at 5 V
High-Level-Output-Current- 8 mA
Low-Level-Output-Current8 mA
Number-of-Input-Lines1 Input
Number-of-Output-Lines3 Output
The input structures provide protection when voltages up to 5.5 V are applied, regardless of the supply voltage. This allows the device to be used to interface 5 V circuits to 3 V circuits. The output structures also provide protection when VCC = 0 V and when the output voltage exceeds VCC. These input and output structures help prevent device destruction caused by supply voltage − input/output voltage mismatch, battery backup, hot insertion, etc.
Features
• Designed for 2.0 V to 5.5 V VCC Operation
• 3.5 ns tPD at 5 V (typ)
• Inputs/Outputs Over−Voltage Tolerant up to 5.5 V
• IOFF Supports Partial Power Down Protection
• Source/Sink 8 mA at 3.0 V
• Available in SC−88A, SC−74A, TSOP−5, SOT−553, SOT−953 and UDFN6 Packages
• Chip Complexity < 100 FETs
• These Devices are Pb−Free, Halogen Free/BFR Free and are RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback