DSPIC33FJ256GP510A-I/PF
DSPIC33FJ256GP510A-I/PF DSPIC33FJ256GP510A-I/PF - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
DSPIC33FJ256GP510A-I/PF
DSPIC33FJ256GP510A-I/PF - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: DSPIC33FJ256GP510A-I/PF In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesdsPIC™ 33F
PackagingTray Alternate Packaging
Package-Case100-TQFP
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x14)
Number-of-I-O85 I/O
Speed40 MIPs
EEPROM-Size-
Core-ProcessordsPIC
RAM-Size16K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsAC'97, Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
ConnectivityCAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd3 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size256KB (256K x 8)
Data-ConvertersA/D 32x10b/12b
Oscillator-TypeInternal
dsPIC33F PRODUCT FAMILIES
Operating Range:
• Up to 40 MIPS operation (at 3.0-3.6V):
- Industrial temperature range (-40°C to +85°C)
High-Performance DSC CPU:
• Modified Harvard architecture
• C compiler optimized instruction set
• 16-bit wide data path
• 24-bit wide instructions
• Linear program memory addressing up to 4M instruction words
• Linear data memory addressing up to 64 Kbytes
• 83 base instructions: mostly 1 word/1 cycle
• Sixteen 16-bit General Purpose Registers
• Two 40-bit accumulators:
- With rounding and saturation options
• Flexible and powerful addressing modes:
- Indirect, Modulo and Bit-Reversed
• Software stack
• 16 x 16 fractional/integer multiply operations
• 32/16 and 16/16 divide operations
• Single-cycle multiply and accumulate:
- Accumulator write back for DSP operations
- Dual data fetch
• Up to ±16-bit shifts for up to 40-bit data
Direct Memory Access (DMA):
• 8-channel hardware DMA:
• 2 Kbytes dual ported DMA buffer area (DMA RAM) to store data transferred via DMA:
- Allows data transfer between RAM and a peripheral while CPU is executing code (no cycle stealing)
• Most peripherals support DMA
Interrupt Controller:
• 5-cycle latency
• Up to 63 available interrupt sources
• Up to five external interrupts
• Seven programmable priority levels
• Five processor exceptions
Digital I/O:
• Up to 85 programmable digital I/O pins
• Wake-up/Interrupt-on-Change on up to 24 pins
• Output pins can drive from 3.0V to 3.6V
• All digital input pins are 5V tolerant
• 4 mA sink on all I/O pins
(Continue ...)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback