CD4016BE
CD4016BE CD4016BE - Brand New Texas Instruments Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers
Get Quote
Buy Now
CD4016BE
CD4016BE - Brand New Texas Instruments Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers
Manufacturer Part No: CD4016BE Out of Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategorySignal Switches, Multiplexers, Decoders
Series4000B
TypeBilateral, FET Switches
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.032734 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-14
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
Voltage-Supply3 V ~ 18 V
Supplier-Device-Package14-PDIP
Voltage-Supply-SourceDual Supply
Configuration4 x SPST
Circuit1 x 1:1
Current-Output-High-Low-
Independent-Circuits4
Pd-Power-Dissipation500 mW
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Operating-Supply-Voltage3 V to 18 V
Supply-Current-Max5 uA
Supply-Voltage-Max18 V
Supply-Voltage-Min3 V
Supply-TypeSingle Supply Dual Supply
On-Resistance-Max850 Ohms
Ports of Switches4 Switch
On-Time-Max30 ns
Switching-Voltage-Max15 V
Dual-Supply-Voltage+/- 10 V
General Description
Features
■ Wide supply voltage range: 3V to 15V
■ Wide range of digital and analog switching: ±7.5 VPEAK
■ “ON” Resistance for 15V operation: 400Ω (typ)
■ Matched “ON” Resistance over 15V signal input:
∆RON = 10Ω (typ)
■ High degree of linearity:
0.4% distortion (typ)
@ fIS = 1 kHz, VIS = 5 Vp-p,
VDD−VSS = 10V, RL = 10 kΩ
■ Extremely low “OFF” switch leakage:
0.1 nA (typ.)
@ VDD − VSS = 10V
TA = 25°C
■ Extremely high control input impedance: 1012Ω (typ)
■ Low crosstalk between switches:
−50 dB (typ.)
@ fIS = 0.9 MHz, RL = 1 kΩ
■ Frequency response, switch “ON”: 40 MHz (typ)
Applications
• Analog signal switching/multiplexing
Signal gating
Squelch control
Chopper
Modulator/Demodulator
Commutating switch
• Digital signal switching/multiplexing
• CMOS logic implementation
• Analog-to-digital/digital-to-analog conversion
• Digital control of frequency, impedance, phase, and analog-signal gain
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback