PIC16F54-I/SS
PIC16F54-I/SS PIC16F54-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F54-I/SS
PIC16F54-I/SS - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F54-I/SS In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® 16F
ProductMCU
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.016000 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSSOP-20
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package20-SSOP
Number-of-I-O12 I/O
Speed20MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorPIC
RAM-Size25 x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsPOR, WDT
Connectivity-
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 5.5 V
Core-Size8-Bit
Program-Memory-Size768B (512 x 12)
Data-Converters-
Oscillator-TypeExternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 5.5 V
CorePIC16
Processor-SeriesPIC16
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency20 MHz