AP2125K-3.3TRE1
AP2125K-3.3TRE1 AP2125K-3.3TRE1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP2125K-3.3TRE1
AP2125K-3.3TRE1 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP2125K-3.3TRE1 In Stock
SeriesAP2125K
PackagingTape & Reel (TR)
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-Input3.8 V ~ 6 V
Current-Output300mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.2V @ 300mA
General Description
The AP2125 series are 300mA, positive voltage regulator ICs fabricated by CMOS process.
Features
• Excellent Ripple Rejection: 70dB Typical (1.8V
Version)
• Low Dropout Voltage: 65mV (IOUT=100mA,
3.3V Version)
• Low Standby Current: 0.01µA Typical
• Low Quiescent Current: 60µA Typical
• Extremely Low Noise: 50µVrms Typical
• Maximum Output Current: 300mA (Min.)
• High Output Voltage Accuracy: ±2%
• Compatible with Low ESR Ceramic Capacitor
• Excellent Line/Load Regulation
Applications
• CDMA/GSM Cellular Handsets
• Battery-powered Equipments
• Laptops, Palmtops, Notebook Computers
• Hand-held Instruments
• PCMCIA Cards
• Portable Information Appliances
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback