89CNQ150APBF
89CNQ150APBF 89CNQ150APBF - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
89CNQ150APBF
89CNQ150APBF - Brand New IR Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: 89CNQ150APBF In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration1 Pair Common Cathode
Diode-TypeSchottky
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max150V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode40A
Voltage-Forward-Vf-Max-If990mV @ 40A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current-Reverse-Leakage-Vr1.5mA @ 150V
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 175°C
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CaseD-61-8
Supplier-Device-PackageD-61-8
Base-Part-Number89CNQ150A
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback