TC2186-2.7VCTTR
TC2186-2.7VCTTR TC2186-2.7VCTTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TC2186-2.7VCTTR
TC2186-2.7VCTTR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TC2186-2.7VCTTR In Stock
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 6V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output150mA
Voltage-Output2.7V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.14V @ 150mA
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage2.7 V
Input-Voltage-MAX6 V
Output-Current150 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation0.5 %
Voltage-Regulation-Accuracy0.4 %
Dropout-Voltage0.045 V at 50 mA
Dropout-Voltage-Max140 mV
Line-Regulation0.05 %
General Description
The TC2054, TC2055 and TC2186 are stable with a low esr ceramic output capacitor of 1 µF and have a maximum output current of 50 mA, 100 mA and 150 mA, respectively. This LDO Family also features a fast response time (60 µs typically) when released from shutdown.
Features
• Low Supply Current (55 µA Typical) for Longer Battery Life
• Low Dropout Voltage: 140 mV (Typical) @ 150 mA
• High Output Voltage Accuracy: ±0.4% (Typical)
• Standard or Custom Output Voltages
• Power-Saving Shutdown Mode
• ERROR Output Can Be Used as a Low Battery
Detector or Processor Reset Generator
• Fast Shutdown Reponse Time: 60 µs (Typical)
• Standard Output Voltage Options:
- 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 5.0V
• Instrumentation
• Cellular / GSMS / PHS Phones
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback