3266W-1-100
3266W-1-100 3266W-1-100 - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Get Quote
Buy Now
3266W-1-100
3266W-1-100 - Brand New BOURNS Trimmer Potentiometers
Manufacturer Part No: 3266W-1-100 In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3266 - Sealed
PackagingTube
Termination-StylePC Pin
Mounting-TypeThrough Hole
Size-DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.270" H (6.35mm x 4.31mm x 6.85mm)
Watt0.25W, 1/4W
Resistance-Ohms10
Tolerance±10%
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
Adjustment-TypeTop Adjustment
Number-of-Turns12 Turns
Resistive-MaterialCermet
Features
■ Multiturn / Cermet / Industrial / Sealed
■Standoffs allow thorough PC board washing
■Tape and reel packaging available
■Patent #4427966 drive mechanism
■RoHS compliant version available
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback