AT24C256BN-10SU-2.7
AT24C256BN-10SU-2.7 AT24C256BN-10SU-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Get Quote
Buy Now
AT24C256BN-10SU-2.7
AT24C256BN-10SU-2.7 - Brand New Intel / Altera IC Chips
Manufacturer Part No: AT24C256BN-10SU-2.7 Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryIC Chips
Description
The AT24C256B provides 262,144 bits of serial electrically erasable and programmable read-only memory (EEPROM) organized as 32,768 words of 8 bits each. The device’s cascadable feature allows up to eight devices to share a common two-wire bus. The device is optimized for use in many industrial and commercial applications where low-power and low-voltage operation are essential. The devices are available in space-saving 8-lead JEDEC PDIP, 8-lead JEDEC SOIC, 8-lead MAP, 8-lead Ultra Thin SAP, 8-lead TSSOP, and 8-ball dBGA2 packages. In addition, the entire family is available in a 1.8V (1.8V to 3.6V) version.
Features
• Low-voltage and Standard-voltage Operation
– 1.8 (VCC = 1.8V to 3.6V)
• Internally Organized as 32,768 x 8
• Two-wire Serial Interface
• Schmitt Trigger, Filtered Inputs for Noise Suppression
• Bidirectional Data Transfer Protocol
• 1 MHz (3.6V, 2.7V, 2.5V), and 400 kHz (1.8V) Compatibility
• Write Protect Pin for Hardware and Software Data Protection
• 64-byte Page Write Mode (Partial Page Writes Allowed)
• Self-timed Write Cycle (5 ms Max)
• High Reliability
– Endurance: One Million Write Cycles
– Data Retention: 40 Years
• Lead-free/Halogen-free Devices Available
• Die Sales: Wafer Form, Waffle Pack and Bumped Wafers
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback