MAX8559ETA18+TG50
MAX8559ETA18+TG50 MAX8559ETA18+TG50 - Brand New Maxim Integrated IC Chips
Get Quote
Buy Now
MAX8559ETA18+TG50
MAX8559ETA18+TG50 - Brand New Maxim Integrated IC Chips
Manufacturer Part No: MAX8559ETA18+TG50 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryIC Chips
MfrAnalog Devices Inc./Maxim Integrated
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Product-StatusObsolete
Output-ConfigurationPositive
Output-TypeFixed
Number-of-Regulators2
Voltage-Input-Max6.5V
Voltage-Output-Min-Fixed1.8V 1.8V
Voltage-Output-Max-
Voltage-Dropout-Max- -
Current-Output300mA 300mA
Current-Quiescent-Iq290 µA
PSRR70dB ~ 54dB (10kHz ~ 100kHz)
Control-FeaturesEnable
Protection-FeaturesOver Current Over Temperature Short Circuit
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier-Device-Package8-TDFN (3x3)
Base-Product-NumberMAX855
General Description
The MAX8559 dual, low-noise, low-dropout (LDO) linear regulator operates from a 2.5V to 6.5V input voltage and delivers at least 300mA of continuous output current. It offers low output noise and low dropout of only 60mV at 100mA. Typical output noise for this device is 32µVRMS, and PSRR is 70dB at 10kHz. Designed with an internal P-channel MOSFET pass transistor, the MAX8559 maintains a low 115µA supply current per LDO, independent of the load current and dropout voltage.
Features
♦ Two Low-Dropout-Voltage Regulators
♦ Low 32µVRMS Output Noise
♦ 300mA Output Current for Each LDO
♦ 70dB PSRR at 10kHz
♦ Independent Shutdown Controls
♦ Low 60mV Dropout at 100mA Load
♦ 115µA Operating Supply Current per LDO
♦ 1.5V to 3.3V Factory-Preset Output
♦ Small Ceramic Output Capacitors
♦ Output Current Limit
♦ Thermal-Overload and Short-Circuit Protection
♦ 1.95W Power-Dissipation Capability (TDFN)
♦ 2mm2 Footprint (UCSP)
Applications
Cellular and Cordless Phones
PDAs and Palmtop Computers
Notebook Computers
Digital Cameras
PCMCIA Cards
Wireless LAN Cards
Handheld Instruments
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback