HKQ0603S3N7C-T
HKQ0603S3N7C-T HKQ0603S3N7C-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
HKQ0603S3N7C-T
HKQ0603S3N7C-T - Brand New TAIYO YUDEN Fixed Inductors
Manufacturer Part No: HKQ0603S3N7C-T In Stock
Mounting-StyleSMD/SMT
Current-Rating220mA
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height0.3 mm
Length0.6 mm
Width0.3 mm
Package-Case0201 (0603 metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance±0.2nH
Lead-Spacing-
Height-Seated-Max0.013" (0.33mm)
Ratings-
Diameter-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency500 MHz
Inductance-Frequency3.7nH
DC resistance (DCR)440 mOhm Max
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation-
Q factor13 @ 500MHz
Self Resonant Frequency7.6GHz
Frequency-Test500MHz
Lead-Diameter-
Maximum-DC-Current220 mA
Maximum-DC-Resistance440 mOhms
Self-Resonant-Frequency7.6 GHz
Core-MaterialFerrite
Q-Minimum13
Features
- Item Summary 2.0nH(-0.1nH to +0.1nH), 600mA, 14, 0201
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback