STTA6006TV1
STTA6006TV1 STTA6006TV1 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Get Quote
Buy Now
STTA6006TV1
STTA6006TV1 - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Arrays
Manufacturer Part No: STTA6006TV1 In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Arrays
CategoriesDiodes - Rectifiers - Arrays
SeriesTURBOSWITCH?
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Diode-Configuration2 Independent
Diode-TypeStandard
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io-per-Diode30A
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.75V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse-Recovery-Time-trr65ns
Current-Reverse-Leakage-Vr150?A @ 480V
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Mounting-TypeChassis Mount
Package-CaseISOTOP
Supplier-Device-PackageISOTOP?
DESCRIPTION
The TURBOSWITCH is a very high performance series of ultra-fast high voltage power diodes from 600V to 1200V.
Packaged either in ISOTOP, DOP3I or SOD93 these 600V devices are particularly intended for use on 240V domestic mains.
FEATURES AND BENEFITS
■ SPECIFICTO”FREEWHEELMODE”OPERATIONS: FREEWHEEL OR BOOSTER DIODE
■ ULTRA-FAST AND SOFT RECOVERY
■ VERY LOW OVERALL POWER LOSSES IN BOTH THE DIODE AND THE COMPANION TRANSISTOR
■ HIGH FREQUENCY OPERATIONS
■ INSULATED PACKAGE: ISOTOP & DOP3I
Electrical insulation : 2500VRMS
Capacitance< 12 pF (DOP3I)
Capacitance< 45 pF (ISOTOP)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback