EZ1582CM2.5
EZ1582CM2.5 EZ1582CM2.5 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
EZ1582CM2.5
EZ1582CM2.5 - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: EZ1582CM2.5 In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
DESCRIPTION
The EZ158X family of high performance positive voltage regulators are designed for use in applications requiring very low dropout voltage at 7, 5, 3 and 1.5 amps. When supplying 2.5V on motherboards where both 5V and 3.3V supplies are available, the superior dropout characteristics of the EZ158X result in reduced heat dissipation compared to regular LDOs, thus allowing heat sink size reduction. Additionally, the EZ158X provides excellent regulation over variations in line, load and temperature. Remote sense operation allows compensating for trace, connector and other resistive losses.
FEATURES
• 540mV dropout @ 7A in dual supply mode (EZ1580)
• Remote sense operation
• Fast transient response
• 0.5% initial accuracy
• 5 Pin TO-220 and TO-263 packages
APPLICATIONS
• Microprocessor supplies
• Split plane microprocessor supplies
• Pentium® Processor P54C and P55C
• PowerPC™ 603/604EV
• AMD5K86™, AMD K6
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback