MD-30PL100
MD-30PL100 MD-30PL100 - Brand New CUI Inc. Circular Connectors & Cable Connectors
Get Quote
Buy Now
MD-30PL100
MD-30PL100 - Brand New CUI Inc. Circular Connectors & Cable Connectors
Manufacturer Part No: MD-30PL100 Out of Stock
Contact us
ManufacturerCUI Inc.
Product CategoryCircular Connectors
SeriesMD
PackagingBulk
Mounting-StyleChassis (Panel)
Current-Rating1 A 2 A
Termination-StyleWire Leads
Voltage-Rating100 VAC 12 VDC
TerminationWire Leads
Mounting-TypePanel Mount, Flange
Features-
Ingress Protection Rating-
Connector-TypeReceptacle, Female Sockets
OrientationKeyed
Electrical contact materialsPhosphor Bronze
Contact-FinishTin
Number-of-Positions3 Positions
GenderFemale
Shell-Size-InsertMini DIN
Fastening-TypePush-Pull
Shell-Size-MIL-
Shell-Material-FinishPolybutylene Terephthalate (PBT)
Contact-PlatingTin
StandardMini-DIN
Product Details
__
DESCRIPTION: MINI DIN CONNECTOR
FEATURES
• 3~9 pins
• plastic strain relief
• rated voltage: 100 Vac
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback