NE5532AD8
NE5532AD8 NE5532AD8 - Brand New PHILIPS Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
NE5532AD8
NE5532AD8 - Brand New PHILIPS Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: NE5532AD8 In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryInstrumentation Amplifier
CategoriesLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
Amplifier-TypeGeneral Purpose
Number-of-Circuits2 Circuits
Output-Type-
Slew-Rate9 V/?s
Gain-Bandwidth-Product10MHz
Current-Input-Bias200nA
Voltage-Input-Offset500?V
Current-Supply8mA
Current-Output-Channel38mA
Voltage-Supply-Single-Dual-±±3 V ~ 20 V
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier-Device-Package8-SOIC
Base-Part-NumberNE5532
DESCRIPTION
This makes the device especially suitable for application in high-quality and professional audio equipment, instrumentation and control circuits, and telephone channel amplifiers. The op amp is internally compensated for gains equal to one. If very low noise is of prime importance, it is recommended that the 5532A version be used because it has guaranteed noise voltage specifications.
FEATURES
• Small-signal bandwidth: 10MHz
• Output drive capability: 600Ω, 10VRMS
• Input noise voltage: 5nV/√Hz (typical)
• DC voltage gain: 50000
• AC voltage gain: 2200 at 10kHz
• Power bandwidth: 140kHz
• Slew rate: 9V/µs
• Large supply voltage range: ±3 to ±20V
• Compensated for unity gain
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback