CS8101YDWFR20G
CS8101YDWFR20G CS8101YDWFR20G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
CS8101YDWFR20G
CS8101YDWFR20G - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: CS8101YDWFR20G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Package-Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package20-SOIC
Voltage-Input6 V ~ 26 V
Current-Output100mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.4V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min105mA
Product Details
__
The CS8101 is a precision 5.0 V micropower voltage regulator with very low quiescent current (70 A typ at 100 A load). The 5.0 V output is accurate within ±2.0% and supplies 100 mA of load current with a typical dropout voltage of only 400 mV. Microprocessor control logic includes an ENABLE input and an active RESET. This combination of low quiescent current, outstanding regulator performance and control logic makes the CS8101 ideal for any battery operated, microprocessor controlled equipment.
Features
• 5.0 V ±2.0% Output
• Low 70 A Quiescent Current
• Active RESET
• ENABLE Input for ON/OFF and Active/Sleep Mode Control
• 100 mA Output Current Capability
• Fault Protection
− +60 V Peak Transient Voltage
− −15 V Reverse Voltage Short Circuit Thermal Overload
• Low Reverse Current (Output to Input)
• Internally Fused Leads Available in SO−20 WB Package
• These are Pb−Free Devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback